BASIN VE YAYIN

KATEGORİ: MESLEK TANITIMI
Facebookta Paylaş

Programın Amacı

Basın ve Yayın programının amacı, yazılı basında haberin kaynağından basım ve yayın aşamasına kadar olan işlemlere ilişkin temel bilgi ve becerileri kazanmış nitelikli eleman yetiştirmek ve bu alanda araştırma yapmaktır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

Basın ve Yayın programının dört yıllık eğitim süresinin ilk yıllarında sosyoloji, psikoloji, siyasi tarih vb. temel sosyal bilimler ile ekonomi, hukuk ve istatistik alanlarında dersler okutulur. Sonraki yıllarda ise basın ve yayın, fotoğraf, basın ekonomisi ve işletmeciliği, basın-yayın tekniği ve bilişim alanlarında dersler verilir ve uygulamalar yaptırılır.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Basın ve Yayın programını bitirenler çeşitli basın ve yayın kuruluşlarının merkez ve haber bürolarında “Muhabir” olarak görev alırlar.

Basın ve Yayın programından mezun olanların gazetelerde “Mu­habir” olarak yaptıkları iş, haber toplamak ve bunları açık, kısa ve ilgi çekici bir biçimde gazete ve dergilere yazmaktır. Gazete muhabirleri belli bir alanda uzmanlaşabilirler (spor muhabiri, polis muhabiri vb.).

Çalışma Alanları

Basın ve Yayın programını bitirenler genellikle basın yayın kuruluşlarında görev alırlar. Basın ve Yayın ekonomik koşullardan çok çabuk etkilenen bir sektör olduğundan, mezunların iş bulma şansı ülkenin ekonomik gelişmişliği ile çok sıkı ilişkilidir. Bununla birlikte, alanında çok iyi yetişmiş bir kimsenin her türlü koşulda işsiz kalmayacağı söylenebilir.

Basın ve Yayın programını bitirenler, öğretmenlik meslek bilgisi eğitimini de almış olmak koşulu ile, meslek liselerinin, Basın Yayın ve İletişim alanındaki derslerine öğretmen olarak atanabilmektedirler.

Etiketler: Basın ve Yayın, Meslekler,Meslek Tanıtımı
YORUMTEMİZLE